Albanian Bible

1 i Kronikave 10

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 11

1

  Atėherė tėrė Izraeli u mblodh rreth Davidit nė Hebron dhe i tha: "Ja, ne jemi kocka dhe mishi yt". 


2

  Edhe nė tė kaluarėn, kur ishte mbret Sauli, ti ishe ai qė udhėhiqte dhe kthente pas Izraelin; dhe Zoti, Perėndia yt, tė pati thėnė: "Ti do tė ushqesh popullin tim tė Izraelit, ti do tė jesh princ mbi popullin tim tė Izraelit"". 


3

  Kėshtu tėrė pleqtė e Izraelit erdhėn te mbreti nė Hebron, dhe Davidi lidhi me ta njė aleancė nė Hebron pėrpara Zotit; pastaj ata e vajosėn Davidin mbret tė Izraelit, sipas fjalės sė shqiptuar nga Zoti me anė tė Samuelit. 


4

  Davidi sė bashku me tėrė Izraelin doli kundėr Jeruzalemit, qė ėshtė Jebusi, ku ndodheshin Jebusejtė, banorė tė vendit. 


5

  Atėherė banorėt e Jebusit i thanė Davidit: "Nuk do tė hysh kėtu". Por Davidi pushtoi qytetin e fortifikuar tė Sionit, qė ėshtė qyteti i Davidit. 


6

  Davidi kishte thėnė: "Ai qė do t`i mundė i pari Jebusejtė do tė bėhet kryetar dhe princ". Doli i pari Joabi, bir i Tserujahut, qė u bė kėshtu kryetar. 


7

  Davidi u vendos pastaj nė kalanė qė u quajt pėr kėtė arsye "qyteti i Davidit". 


8

  Pastaj ai bėri ndėrtime pėrreth qytetit nga Milo dhe nė gjithė perimetrin e tij; Joabi meremetoi pjesėn tjetėr tė qytetit. 


9

  Kėshtu Davidi bėhej gjithnjė e mė i madh dhe Zoti i ushtrive ishte me tė. 


10

  Kėta janė komandantėt e luftėtarėve trima qė ishin nė shėrbim tė Davidit dhe qė i dhanė pėrkrahje tė madhe me gjithė Izraelin nė mbretėrinė e tij pėr ta bėrė mbret sipas fjalės tė Zotit lidhur me Izraelin. 


11

  Kjo ėshtė lista e luftėtarėve trima qė ishin nė shėrbim tė Davidit: Jashobeami, bir i njė Hakmoniti, komandant i tridhjetė kapedanėve; ai rroku ushtėn kundėr treqind njerėzve, qė i vrau nė njė ndeshje tė vetme. 


12

  Mbas tij vinte Eleazari, bir i Dodos, Ahohitit; ishte njė nga tre luftėtarėt trima. 


13

  Ai ishte me Davidin nė Pas-Damim, ku ishin mbledhur Filistejtė pėr tė luftuar dhe ku kishte njė arė plotė me elb. Populli iku me vrap pėrpara Filistejve, 


14

  por ata u vendosėn nė mes tė arės, e mbrojtėn dhe i mundėn Filistejtė; kėshtu Zoti realizoi fitore tė madhe. 


15

  Tre nga tė treqind kapedanėt zbritėn te shkėmbi drejt Davidit, nė shpellėn e Adulamit, ndėrsa ushtria e Filistejve kishte fushuar nė luginėn e Refaimit. 


16

  Davidi ndodhej atėherė nė kala, kurse nė Betlem kishte njė garnizon Filistejsh. 


17

  Davidi pati njė dėshirė tė madhe dhe tha: "Ah, sikur dikush tė mė jepte tė pija ujė nga pusi i Betlemit qė ėshtė pranė portės!". 


18

  Kėshtu kėta tė tre ēanė nėpėr kampin e Filistejve dhe mbushėn ujė nga pusi i Betlemit qė ndodhej te porta; pastaj e morėn dhe ia ēuan Davidit. Por Davidi nuk desh ta pinte, por e derdhi si libacion pėrpara Zotit, 


19

  duke thėnė: "Tė mė ruajė Perėndia nga kryerja e njė gjėje tė tillė! A mund ta pij unė gjakun e kėtyre njerėzve, qė kanė rrezikuar jetėn e tyre? Sepse e kanė sjellė duke rrezikuar jetėn e tyre". Dhe nuk deshi ta pinte. Kėshtu vepruan kėta tre trima. 


20

  Abishai, vėllai i Joabit, ishte i pari i tre tė tjerėve. Ai drejtoi ushtėn e tij kundėr treqind njerėzve dhe i vrau; kėshtu u bė i famshėm midis tė treve. 


21

  U bė mė i njohur midis tė treve dhe pėr kėtė arėsye u bė i pari i tyre, por nuk arriti tė barazohet me tre tė parėt. 


22

  Benajahu, bir i Jehojadit, birit tė njė trimi nga Kabtseeli, bėri trimėri tė madhe. Ai vrau dy heronjtė e Moabit, qė ishin si luanė. Zbriti edhe nė mes tė njė sterne, ku vrau njė luan njė ditė qė binte borė. 


23

  Vrau edhe njė Egjiptas vigan, i lartė pesė kubitė, qė kishte nė dorė njė shtizė tė ngjashme me shulin e njė endėsi; por Benajahu i doli kundra me njė bastun, i rrėmbeu me forcė nga duart Egjiptasit shtizėn dhe e vrau me shtizėn e tij. 


24

  Kėto gjėra bėri Benajahu, bir i Jehojadit, dhe u bė i famshėm midis tre trimave. 


25

  Ishte mė i shquari i tė tridhjetėve, por nuk arriti tė barazoht me tre tė parėt. Davidi e vuri nė krye tė rojeve tė tij personale. 


26

  Njerėz tė tjerė tė fortė dhe trima ishin: Asaheli, vėllai i Joabit, Elhanani, bir i Dodos, nga Betlemi, 


27

  Shamothi nga Harori, Heletsi nga Peloni, 


28

  Ira, bir i Ikeshit nga Tekoa, Abiezeri nga Anathothi, 


29

  Sibekai nga Husha, Ilai, nga Ahoa, 


30

  Maharai nga Netofa, Heledi, bir i Baanahut nga Netofa; 


31

  Ithai, bir i Ribait, i Gibeahut tė bijve tė Beniaminit, Benajahu nga Pirathoni, 


32

  Hurai nga Nahale-Gaashi, Abieli nga Arbathi, 


33

  Azmavethi nga Baharumi, Eliahba nga Shaalboni. 


34

  Bijtė e Hashemit nga Gizoni, Jonathani, bir i Shageut nga Harari, 


35

  Haiami, bir i Sakarit, nga Harari; Elifali, bir i Urit, 


36

  Heferi nga Mekrea, Ahijahu nga Paloni, 


37

  Hetsro nga Karmeli, Naarai, bir i Ezbait, 


38

  Joeli, vėllai i Nathanit, Mibhari, bir i Hagrit, 


39

  Amoniti Tselek, Naharai nga Berothi (shqytar i Joabit, birit tė Tserujahut), 


40

  Ira nga Jetheri, Garebi nge Jetheri, 


41

  Uria, Hiteu, Zabadi, bir i Ahlait, 


42

  Adina, bir i Shizės, Rubenit (i pari i Rubenitėve) dhe tridhjetė tė tjerė bashkė me tė, 


43

  Hanani, bir i Maakahut, Joshafati nga Mithni; 


44

  Uzia nga Ashtarothi, Shama dhe Jejeli, bij tė Hothamit nga Aroeri, 


45

  Jediaeli, bir i Shimrit dhe Titsiti Joha, vėllai i tij, 


46

  Elieli nga Mahavimi, Jeribai dhe Joshaviahu, bij tė Elnaamit, dhe Ithmah, Moabiti, 


47

  Elieli, Obedi dhe Jaasieli, Metsobaiti. 


1 i Kronikave 12

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: