Albanian Bible

Psalmet 47

Psalmet

Return to Index

Chapter 48

1

  I madh ėshtė Zoti dhe meriton tė lėvdohet nė kulm nė qytetin e Perėndisė tonė, nė malin e tij tė shenjtė. 


2

  I bukur pėr nga lartėsia e tij, gėzimi i gjithė dheut ėshtė mali i Sionit, nga ana e veriut, qyteti i Mbretit tė madh. 


3

  Nė pallatet e tij Perėndia u bė i njohur si njė kala e papushtueshme. 


4

  Ja, mbretėrit ishin mbledhur dhe shikonin pėrpara bashkarisht, 


5

  por sa e panė, mbetėn tė shushatur dhe ikėn tė tmerruar. 


6

  Atje i zunė drithmat dhe si tė prerat e lindjes, 


7

  nė tė njėjtėn mėnyrė si era e lindjes qė i bėn copė-copė anijet e Tarshishit. 


8

  Siē e kishim dėgjuar, ashtu pamė nė qytetin e Zotit disa ushtri, nė qytetin e Perėndisė tonė; Perėndia do ta bėjė tė qėndrueshėm pėrjetė. 


9

  Nė tempullin tėnd, o Perėndi, ne kemi rėnė nė mendime mbi mirėsinė tėnde. 


10

  Ashtu si emri yt, o Perėndi, kėshtu lėvdimi yt arrin deri nė skajet e tokės; dora jote e djathtė ėshtė tėrė drejtėsi. 


11

  Le tė gėzohet mali Sion, le tė ngazėllojnė vajzat e Judės pėr gjykimet e tua. 


12

  I bini rrotull Sionit, vizitojeni, numėroni kullat e tij, 


13

  kėqyrni fortesat e tij, admironi pallatet e tij, me qėllim qė tė mund t`ia tregoni brezave qė do tė vijnė. 


14

  Sepse ky Perėndi ėshtė Perėndia ynė nė pėrjetėsi, pėrjetė, gjithnjė; ai do tė jetė udhėheqėsi ynė deri nė vdekje. 


Psalmet 49

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: