Albanian Bible

Psalmet 67

Psalmet

Return to Index

Chapter 68

1

  Perėndia u ēoftė dhe u shpėrndafshin armiqtė e tij, dhe ata qė e urrejnė ikshin para tij. 


2

  Ti do t`i shpėrndash ashtu si zhdavaritet tymi, ashtu si shkrihet dylli para zjarrit; kėshtu do tė vdesin tė pabesėt pėrpara Perėndisė. 


3

  Por tė drejtėt do tė gėzohen, do tė ngazėllohen pėrpara Perėndisė dhe do tė galdojnė me kėngė gėzimi. 


4

  Kėndojini Perėndisė, kėndojini lavde emrit tė tij; pregatitini rrugėn atij qė kalon me kalė nė shkretėtirė; emri i tij ėshtė Zoti; ngazėlloni para tij. 


5

  Perėndia nė banesėn e tij tė shenjtė ėshtė babai i jetimėve dhe mbrojtėsi i tė vejave. 


6

  Perėndia bėn qė i vetmuari tė banojė nė njė familje, ēliron tė burgosurit dhe siguron begatinė; por rebelėt mbeten nė tokė tė djegur. 


7

  O Perėndi, kur dole pėrpara popullit tėnd, kur marshove nėpėr shkretėtirė. (Sela) 


8

  toka u drodh; edhe qiejtė lėshuan ujė nė prani tė Perėndisė, vetė Sinai u drodh nė prani tė Perėndisė, Perėndisė tė Izraelit. 


9

  Ti ke derdhur njė shi tė bollshėm, o Perėndi, dhe i ke dhėnė pėrsėri fuqi trashėgimisė sate. 


10

  Kopeja jote gjeti njė banesė dhe nė mirėsinė tėnde, o Perėndi, je kujdesur pėr tė varfėrit. 


11

  Zoti shpalli fjalėn dhe i madh ishte numri i atyre qė e kanė shpallur: 


12

  "Mbretėrit e ushtrive ikin me ngut, ndėrsa kush ka mbetur nė shtėpi ndan plaēkėn. 


13

  Edhe nė se keni mbetur pėr tė pushuar ndėr vatha, ju jeni si krahėt e pėllumbeshės tė mbuluara me argjend dhe si pendėt e saj tė arta qė shkėlqejnė". 


14

  Kur i Plotfuqishmi i shpėrndau mbretėrit nė vend, Tsalmoni u mbulua me borė. 


15

  Njė mal i Perėndisė ėshtė mali i Bashanit, njė mal me shumė maja ėshtė mali i Bashanit. 


16

  O male me shumė maja pse shikoni me zili malin qė Perėndia ka zgjedhur pėr banesė tė tij? Po, Zoti do tė banojė atje pėrjetė. 


17

  Qerret e Perėndisė janė njė mori, mijėra e mijėra, Zoti ėshtė midis tyre ashtu si nė Sinai, nė shenjtėrinė e tij. 


18

  Ti je ngjitur lart, ke burgosur robėrinė, ke marrė dhurata nga njerėzit edhe nga rebelėt, me qėllim qė ti, o Zot Perėndi tė mund tė qėndrosh atje. 


19

  I bekuar qoftė Zoti, qė pėr ditė mbart barrat tona; ai ėshtė Perėndia i shpėtimit tonė. (Sela) 


20

  Perėndia ėshtė pėr ne Perėndia qė ēliron, dhe Zotit, Zotit, i pėrket ēlirimi nga vdekja. 


21

  Po, Perėndia do tė shtypė kokėn e armiqve tė tij, kokėn me flokė tė gjata tė atyre qė ecin nė mėkat tė tij. 


22

  Zoti ka thėnė: "Do t`i kthej nga Bashani, do t`i kthej nga humnerat e detit, 


23

  me qėllim qė ti tė dėrrmosh armiqtė e tu, duke futur thellė kėmbėn tėnde nė gjakun e tyre, dhe gjuha e qenve tė tu tė ketė pjesėn qė i takon". 


24

  Ata kanė parė varganin tėnd, o Perėndi, varganin e Perėndisė tim, e Mbretit tim nė shenjtėrore. 


25

  Kėngėtarėt ecnin pėrpara, ata qė u binin veglave vinin nė fund, dhe nė mes qėndronin vajzat qė u binin dajreve. 


26

  Bekoni Perėndinė nė kuvendet; bekoni Zotin ju qė jeni nga gurra e Izraelit. 


27

  Ja, Beniamini, mė i vogli, por udhėheqėsi i tyre, princat e Judės me trupat e tyre, princat e Zabulonit, princat e Neftalit. 


28

  Perėndia yt ka vendosur forcėn tėnde; forco, o Perėndi, sa ke bėrė pėr ne. 


29

  Pėr shkak tė tempullit tėnd nė Jeruzalem, mbretėrit do tė tė sjellin dhurata. 


30

  Shaj kafshėn e kallamishteve, tufėn e demave me viēat e popujve, deri sa tė poshtėrohen duke sjellė shufra argjendi; shpėrndaji popujt qė kėnaqen duke bėrė luftė. 


31

  Nga Egjipti do tė sjellin metal qė shkėlqen, Etiopia do tė nxitojė t`i shtrijė Perėndisė duart e saj. 


32

  O mbretėri tė tokės, kėndojini Perėndisė; kėndojini lavde Zotit, (Sela) 


33

  atij qė shkon me kalė mbi qiejtė e qiejve tė pėrjetshme, ai nxjerr zėrin e tij, njė zė tė fuqishėm. 


34

  Pranoni fuqinė e Perėndisė, madhėshtia e tij qėndron mbi Izraelin dhe fuqia e tij ėshtė nė qiejtė. 


35

  O Perėndi, ti je i tmerrshėm nga shenjtorja jote; Perėndia i Izraelit ėshtė ai qė i jep forcė dhe fuqi popullit. I bekuar qoftė Perėndia! 


Psalmet 69

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: