Albanian Bible

Fjalėt e urta 1

Fjalėt e urta

Return to Index

Chapter 2

1

  Biri im, nė rast se pranon fjalėt e mia dhe i quan thesar urdhėrimet e mia, 


2

  duke i vėnė veshin diturisė dhe duke e prirur zemrėn ndaj arsyes; 


3

  po, nė rast se kėrkon me ngulm gjykimin dhe ngre zėrin pėr tė siguruar mirėkuptim, 


4

  nė rast se e kėrkon si argjendin dhe fillon tė rrėmosh si pėr njė thesar tė fshehur, 


5

  atėherė do tė ndjesh frikėn e Zotit dhe ke pėr tė gjetur kuptimin e Perėndisė. 


6

  Sepse Zoti jep diturinė; nga goja e tij rrjedhin njohuria dhe arsyeja. 


7

  Ai mban rezervė pėr njerėzit e drejtė njė ndihmė tė fuqishme, njė mburojė pėr ata qė ecin me ndershmėri 


8

  pėr tė mbrojtur shtigjet e drejtėsisė dhe pėr tė ruajtur rrugėn e shenjtorėve tė tij. 


9

  Atėherė do tė kuptosh drejtėsinė, barazinė, ndershmėrinė dhe tėrė rrugėt e sė mirės. 


10

  Kur dituria tė tė hyjė nė zemėr, edhe njohja do tė jetė e kėndshme pėr shpirtin tėnd, 


11

  tė menduarit do tė kujdeset pėr ty dhe gjykimi do tė tė mbrojė, 


12

  pėr tė tė ēliruar nga rruga e keqe, nga njerėzit qė flasin pėr gjėra tė kėqija, 


13

  nga ata qė braktisin shtigjet e ndershmėrisė pėr tė ecur nė rrugėt e territ, 


14

  qė gėzohen kur bėjnė tė keqen dhe ndjejnė kėnaqėsi nė ēoroditjet e njeriut tė keq, 


15

  shtigjet e tė cilit janė tė shtrembėra dhe rrugėt dredha-dredha, 


16

  pėr tė tė shpėtuar nga gruaja qė ka shkelur kurorėn, nga gruaja e huaj qė pėrdor fjalė mikluese, 


17

  qė ka braktisur shokun e rinisė sė saj dhe ka harruar marrėveshjen e lidhur me Perėndinė. 


18

  Sepse shtėpia e saj zbret drejt vdekjes dhe shtigjet e saj drejt tė vdekurve. 


19

  Asnjė prej atyre qė shkojnė tek ajo nuk kthehet, asnjė nuk i arrin shtigjet e jetės. 


20

  Kėshtu do tė mund tė ecėsh nė rrugėn e tė mirėve dhe do tė mbetesh nė shtigjet e tė drejtėve. 


21

  Sepse njerėzit e drejtė do tė banojnė tokėn dhe ata tė ndershėm do tė qėndrojnė aty; 


22

  por tė pabesėt do tė shfarosen nga toka dhe shkelėsit do tė hiqen prej saj. 


Fjalėt e urta 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: