Albanian Bible

Nahumi 2

Nahumi

Return to Index

Chapter 3

1

  Mjerė qyteti gjakatar, qė ėshtė plot me hile dhe me dhunė dhe qė nuk po heq dorė nga grabitjet! 


2

  Kėrcet kamxhiku, zhurmė shurdhuese rrotash, kuajsh qė vrapojnė dhe qerresh qė hovin, 


3

  kalorės nė sulm shpata flakėruese, ushta qė shndritin, njė shumicė e madhe tė vrarėsh, tė vdekur tė shumtė, kufoma pa fund; pengohesh te kufomat. 


4

  Tė gjitha kėto pėr shkak tė kurvėrimeve tė shumta tė prostitutes joshėse, mjeshtre nė artet magjike qė i shiste kombet me kurvėrimet e saj dhe popujt me artet e saj magjike. 


5

  "Ja, unė jam kundėr teje", thotė Zoti i ushtrive, "unė do tė ngre cepat e rrobės sate deri nė fytyrė dhe do t`u tregoj kombeve lakuriqėsinė tėnde dhe mbretėrive turpin tėnd. 


6

  Do tė tė hedh pėrsipėr ndyrėsi, do tė tė bėj tė neveritshme dhe do tė tė nxjerr te shtylla e turpit. 


7

  Do tė ndodhė qė tė gjithė ata qė do tė tė shikojnė do tė largohen prej teje dhe do tė thonė: "Ninive ėshtė shkretuar! Kujt do t`i vijė keq pėr tė?". Ku t`i kėrkoj ngushėllonjėsit e saj?". 


8

  A je mė e bukur se No-Amoni, qė ndodhet midis kanaleve tė Nilit, i rrethuar nga ujėrat dhe qė e kishte detin si ledh dhe detin si mur? 


9

  Etiopia dhe Egjipti ishin forca e tij dhe nuk kishin kufi; Puti dhe Libianėt ishin aleatėt e tij. 


10

  Megjithatė edhe ai u internua, shkoi nė robėri; edhe fėmijėt e tij u bėnė copė-copė nė hyrje tė ēdo rruge; kanė hedhur shortin mbi fisnikėt e tij dhe tėrė tė mėdhenjtė e tij u lidhėn me zinxhirė. 


11

  Ti gjithashtu do tė jesh e dehur dhe do tė fshihesh; ti gjithashtu do tė kėrkosh njė vend tė fortifikuar pėrpara armikut. 


12

  Tėrė fortesat e tua do tė jenė si druri i fikut me fiq tė parė; po t`i shkundėsh, bien nė gojė tė atij qė i ha. 


13

  Ja, trupat e tua nė mes teje janė si gra; portat e vendit tėnd janė tė hapura pėrpara armiqve tė tu; zjarri ka gllabėruar hekurat e portave tė tua. 


14

  Mblidh pėr vete ujin e nevojshėm pėr rrethimin, pėrforco fortifikimet e tua, ngjeshe argjilėn, punoje llaēin, ndreqe furrėn pėr tulla. 


15

  Atje zjarri do tė tė gllabėrojė, shpata do tė tė shkatėrrojė, do tė tė hajė si njė larvė karkaleci; shumohu si larvat e karkalecave, shumohu si karkalecat. 


16

  I ke shumuar tregjet e tua mė tepėr se yjet e qiellit; larvat e karkalecave zhveshin ēdo gjė dhe pastaj fluturojnė tutje. 


17

  Princat e tu janė si karkalecat, oficerėt e tu si mizėri karkalecash qė ndalen midis gjerdheve nė ditėt e ftohta; po, kur del dielli, fluturojnė tutje, por nuk dihet se ku kanė shkuar. 


18

  O mbret i Asirisė, barinjtė e tu po flenė, fisnikėt e tu pushojnė; populli yt u shpėrnda ndėr male dhe kurrkush nuk po i mbledh. 


19

  Nuk ka ilaē pėr plagėn tėnde, plaga jote ėshtė vdekjeprurėse; tė gjithė ata qė do tė dėgjojnė tė flitet pėr ty, do tė pėrplasin duart pėr fatin tėnd. Sepse mbi kė nuk ėshtė ushtruar vazhdimisht ligėsia jote? 


Habakuku 1

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: