Albanian Bible

Mateu 3

Mateu

Return to Index

Chapter 4

1

  Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte. 


2

  Dhe, mbasi agjėroi dyzet ditė e dyzet net, nė fund e mori uria. 


3

  Atėherė tunduesi, pasi iu afrua, i tha: ``Nė qoftė se je Biri i Perėndisė, thuaj qė kėta gurė tė bėhen bukė``. 


4

  Por ai, duke iu pėrgjigjur, tha: ``Éshtė shkruar: "Njeriu nuk rron vetėm me bukė, por me ēdo fjalė qė del nga goja e Perėndisė"``. 


5

  Atėherė djalli e ēoi nė qytetin e shenjtė dhe e vendosi nė majė tė tempullit 


6

  dhe i tha: ``Nėse je Biri i Perėndisė, hidhu poshtė, sepse ėshtė shkruar: "Ai do t`u japė urdhėr engjėjve tė tij pėr ty; edhe ata do tė mbajnė mbi duart e tyre qė tė mos ndeshėsh me kėmbėn tėnde ndonjė gur"``. 


7

  Jezusi i tha: ``Éshtė shkruar gjithashtu: "Mos e tundo Zotin, Perėndinė tėnd"``. 


8

  Djalli e ēoi sėrish mbi njė mal shumė tė lartė dhe i tregoi tė gjitha mbretėritė e botės dhe lavdinė e tyre, 


9

  dhe i tha: ``Unė do tė t`i jap tė gjitha kėto, nėse ti bie pėrmbys para meje dhe mė adhuron``. 


10

  Atėherė Jezusi i tha: ``Shporru, Satan, sepse ėshtė shkruar: "Adhuro Zotin, Perėndinė tėnde, dhe shėrbeji vetėm atij"``. 


11

  Atėherė djalli e la; dhe ja, u afruan engjėjt dhe i shėrbenin. 


12

  Jezusi, mbasi dėgjoi se Gjonin e kishin futur nė burg, u tėrhoq nė Galile. 


13

  Pastaj la Nazaretin dhe shkoi tė banojė nė Kapernaum, qytet bregdetar, nė kufijtė tė Zabulonit dhe tė Neftalit, 


14

  qė tė pėrmbushej ē`ishte thėnė nėpėrmjet profetit Isaia kur tha: 


15

  ``Toka e Zabulonit, toka e Neftalit, mbi bregun e detit, krahina pėrtej Jordanit, Galileja e paganėve, 


16

  populli qė dergjej nė errėsirė ka parė njė dritė tė madhe, dhe pėrmbi ata qė dergjeshin nė krahinė dhe nė hijen e vdekjes, doli drita``. 


17

  Qė nga ajo kohė Jezusi filloi tė predikojė dhe tė thotė: ``Pendohuni, sepse mbretėria e qiejve ėshtė afėr!``. 


18

  Duke ecur gjatė bregut tė detit tė Galilesė, Jezusi pa dy vėllezėr: Simonin, tė quajtur Pjetėr, dhe Andrean, tė vėllanė, tė cilėt po hidhnin rrjetėn nė det, sepse ishin peshkatarė; 


19

  dhe u tha atyre: ``Ndiqmėni dhe unė do t`ju bėj peshkatarė njerėzish``. 


20

  Dhe ata i lanė menjėherė rrjetat dhe e ndoqėn. 


21

  Dhe, duke vazhduar rrugėn, pa dy vėllezėr tė tjerė: Jakobin, birin e Zebedeut dhe Gjonin, vėllanė e tij, nė barkė bashkė me Zebedeun, atin e tyre, duke ndrequr rrjetat; dhe i thirri. 


22

  Dhe ata lanė menjėherė barkėn dhe atin e tyre dhe i shkuan pas. 


23

  Jezusi shkonte kudo nėpėr Galile, duke mėsuar nė sinagogat e tyre, duke predikuar ungjillin e mbretėrisė dhe duke shėruar ēdo sėmundje dhe ēdo lėngatė nė popull. 


24

  Dhe fama e tij u pėrhap nė gjithė Sirinė; dhe i sillnin tė gjithė tė sėmurėt qė vuanin nga lėngata dhe dhimbje tė ndryshme, tė demonizuar, epileptikė dhe paralitikė; dhe ai i shėronte. 


25

  Dhe njė mori e madhe njerėzish i shkonte pas, nga Galileja, nga Dekapoli, nga Jeruzalemi, nga Judeja dhe nga pėrtej Jordanit. 


Mateu 5

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: