Albanian Bible

Mateu 6

Mateu

Return to Index

Chapter 7

1

  ``Mos gjykoni, qė tė mos gjykoheni. 


2

  Sepse ju do tė gjykoheni sipas gjykimit me tė cilin ju gjykoni; dhe me masėn me tė cilėn ju masni, do t`ju masin tė tjerėt. 


3

  Pse shikon lėmishten qė ėshtė nė syrin e vėllait tėnd dhe nuk shikon trarin qė ėshtė nė syrin tėnd? 


4

  Ose, si mund t`i thuash vėllait tėnd: "Dale tė tė heq lėmishten nga syri", kur ke njė tra nė syrin tėnd? 


5

  O hipokrit, hiqe mė parė trarin nga syri yt dhe pastaj shiko qartė pėr tė nxjerrė lėmishten nga syri i vėllait tėnd. 


6

  Mos u jepni qenve ē`ėshtė e shenjtė dhe mos i hidhni margaritarėt tuaj para derrave, qė tė mos i shkelin me kėmbė dhe tė kthehen kundėr jush dhe t`ju shqyejnė. 


7

  Lypni dhe do t`ju jepet; kėrkoni dhe do tė gjeni; trokitni dhe do t`ju ēelet. 


8

  Sepse kush lyp merr, kush kėrkon gjen dhe do t`i ēelet atij qė troket. 


9

  A ka midis jush ndonjė njeri qė, po t`i kėrkojė i biri bukė, t`i japė njė gur? 


10

  Ose po t`i kėrkojė njė peshk, t`i japė njė gjarpėr? 


11

  Nė qoftė se ju, qė jeni tė kėqij, dini t`u jepni dhurata tė mira bijve tuaj, aq mė tepėr Ati juaj, qė ėshtė nė qiej, do t`u japė gjėra tė mira atyre qė ia kėrkojnė. 


12

  Gjithēka, pra, qė ju dėshironi t`ju bėjnė njerėzit, ua bėni edhe ju atyre, sepse ky ėshtė ligji dhe profetėt. 


13

  Hyni nga dera e ngushtė, sepse e gjėrė ėshtė dera dhe e hapur ėshtė udha qė tė ēon nė shkatėrrim, dhe shumė janė ata qė hyjnė nėpėr tė. 


14

  Pėrkundrazi sa e ngushtė ėshtė dera dhe sa e vėshtirė ėshtė udha qė ēon nė jetė! Dhe pak janė ata qė e gjejnė! 


15

  Ruhuni nga profetėt e rremė, tė cilėt vijnė te ju duke u shtėnė si dele, por pėrbrenda janė ujqėr grabitqarė. 


16

  Ju do t`i njihni nga frytet e tyre. A vilet vallė rrush nga ferrat ose fiq nga murrizat? 


17

  Kėshtu ēdo dru i mirė jep fryte tė mira; por druri i keq prodhon fryte tė kėqija. 


18

  Njė dru i mirė nuk mund tė japė fryte tė kėqija, as njė dru i keq tė japė fryte tė mira. 


19

  Ēdo dru qė nuk jep fryt tė mirė pritet dhe hidhet nė zjarr. 


20

  Ju, pra, do t`i njihni profetėt nga frytet e tyre. 


21

  Jo ēdo njeri qė mė thotė: "Zot, Zot" do tė hyjė nė mbretėrinė e qieve; por do tė hyjė ai qė kryen vullnetin e Atit tim qė ėshtė nė qiej. 


22

  Shumė do tė mė thonė atė ditė: "O Zot, o Zot, a nuk profetizuam ne nė emrin tėnd, a nuk i dėbuam demonėt nė emrin tėnd, a nuk kemi bėrė shumė vepra tė fuqishme nė emrin tėnd?". 


23

  Dhe atėherė unė do t`u sqaroj atyre: "Unė s`ju kam njohur kurrė; largohuni nga unė, ju tė gjithė, qė keni bėrė paudhėsi". 


24

  Prandaj, ai qė i dėgjon kėto fjalė tė mia dhe i vė nė praktikė, mund tė krahasohet prej meje me njė njeri tė zgjuar, qė e ka ndėrtuar shtėpinė e tij mbi shkėmb. 


25

  Ra shiu, erdhi pėrmbytja, frynė erėrat dhe u pėrplasėn mbi atė shtėpi; por ajo nuk u shemb, sepse ishte themeluar mbi shkėmb. 


26

  Pėrkundrazi ai qė i dėgjon kėto fjalė dhe nuk i vė nė praktikė, do tė krahasohet me njė njeri budalla, qė e ka ndėrtuar shtėpinė e tij mbi rėrė. 


27

  Mė pas ra shiu, erdhi pėrmbytja, frynė erėrat dhe u pėrplasėn mbi atė shtėpi; ajo u shemb dhe rrėnimi i saj qe i madh``. 


28

  Tani kur Jezusi i mbaroi kėto fjalė, turmat mbetėn tė habitura nga doktrina e tij, 


29

  sepse ai i mėsonte, si njė qė ka autoritet dhe jo si skribėt. 


Mateu 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: