Albanian Bible

Marku 1

Marku

Return to Index

Chapter 2

1

  Pas disa ditėsh, ai erdhi pėrsėri nė Kapernaum dhe u muar vesh se ai gjendej nė shtėpi; 


2

  dhe menjėherė u mblodhėn aq shumė njerėz, sa nuk gjeje mė vend as pėrpara derės; dhe ai u predikonte Fjalėn. 


3

  Atėhėrė i erdhėn disa qė i paraqitėn njė tė paralizuar, qė po e bartnin katėr vetė. 


4

  Por, duke qenė se nuk mund t`i afroheshin pėr shkak tė turmės, zbuluan ēatinė nė vendin ku ndodhej Jezusi dhe, mbasi hapėn njė vrimė, e lėshuan vigun mbi tė cilin rrinte shtrirė i paralizuari. 


5

  Jezusi, kur pa besimin e tyre, i tha tė paralizuarit: ``O bir, mėkatet e tua tė janė falur!``. 


6

  Por aty po rrinin ulur disa shkribė, tė cilėt, nė zemėr tė vet, po mendonin: 


7

  ``Pse vallė ky po flet blasfemi. Kush mund tė falė mėkatet, veē Perėndisė vetė?``. 


8

  Por Jezusi, i cili menjėherė kuptoi nė frymėn e vet se ata po i mendonin kėto gjėra nė veten e tyre, u tha atyre: ``Pse i mendoni kėto gjėra nė zemrat tuaja? 


9

  Ēfarė ėshtė mė lehtė: t`i thuash tė paralizuarit: "Mėkatet e tua tė janė falur", apo t`i thuash: "Ēohu, merre vigun tėnd dhe ec"? 


10

  Dhe tani, qė ta dini se Biri i njeriut ka pushtet tė falė mėkatėt mbi dhe, 


11

  unė po tė them (i tha tė paralizuarit): Ēohu, merre vigun tėnd dhe shko nė shtėpinė tėnde!"``. 


12

  Dhe ai u ngrit menjėherė, mori vigun e vet dhe doli pėrjashta nė praninė e tė gjithėve dhe kėshtu tė gjithė u habitėn dhe lėvduan Perėndinė duke thėnė: ``Njė gjė tė tillė s`e kemi parė kurrė!``. 


13

  Jezusi doli pėrsėri gjatė bregut tė detit dhe gjithė turma erdhi tek ai dhe ai e mėsonte. 


14

  Duke kaluar, pa Levin, birin e Alfeut, i cili qe ulur nė vendin e tatimeve, dhe i tha: ``Ndiqmė!``. Ai u ngrit dhe e ndoqi. 


15

  Dhe ndodhi qė, kur Jezusi ishte nė tryezė nė shtėpinė e Levit, shumė tagrambledhės dhe mėkatarė u ulėn nė tryezė me Jezusin dhe me dishepujt e tij; nė fakt ishin shumė ata qė e ndiqnin. 


16

  Atėhėrė skribėt dhe farisenjtė, duke e parė se po hante me tagrambledhės dhe me mėkatarė, u thanė dishepujve tė tij: ``Qysh ha dhe pi ai bashkė me tagrambledhės e me mėkatarė?``. 


17

  Dhe Jezusi, kur e dėgjoi, u tha atyre: ``Nuk janė tė shėndoshet qė kanė nevojė pėr mjekun, por tė sėmurėt; unė nuk erdha pėr tė thirrur tė drejtėt, por mėkatarėt pėr pendim. 


18

  Atėherė dishepujt e Gjonit dhe ata tė farisenjve po agjėronin. Ata erdhen te Jezusi dhe i thanė: ``Pėrse dishepujt e Gjonit dhe ata tė farisenjve agjėrojnė, kurse dishepujt e tu nuk agjėrojnė?``. 


19

  Dhe Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Vallė a mund tė agjėrojnė dasmorėt, ndėrsa dhėndri ėshtė me ta? Pėr sa kohė kanė mė vete dhėndrin, nuk mund tė agjėrojnė! 


20

  Por do tė vijnė ditėt kur do t`u merret dhėndri dhe atėhėrė, nė ato ditė, ata do tė agjėrojnė. 


21

  Askush nuk qep njė copė stof tė ri mbi njė rrobe tė vjetėr, pėrndryshe copa e re e shkul gjithė arnesėn dhe shqyerja bėhet mė keq. 


22

  Po ashtu askush nuk shtie verė tė re nė kacekė tė vjetėr, pėrndryshe vera e re i prish kacekėt, vera derdhet dhe kacekėt shkojnė dėm; porse vera e re duhet shtėnė nė kacekė tė rinj``. 


23

  Por ndodhi qė njė ditė tė shtunė ai po kalonte nėpėr ara dhe dishepujt e tij, duke kaluar, filluan tė kėpusin kallinj. 


24

  Dhe farisenjtė i thanė: ``Shih, pėrse po bėjnė atė qė nuk ėshtė e ligjshme ditėn e shtunė?``. 


25

  Por ai u tha atyre: ``A nuk keni lexuar vallė ē`bėri Davidi, kur pati nevojė dhe kishte uri, ai dhe ē`qenė me tė?``. 


26

  Se si hyri ai nė shtėpinė e Perėndisė nė kohėn e kryepriftit Abiathar, dhe hėngri bukėt e paraqitjes, tė cilat nuk lejohet t`i hajė askush, pėrveē priftėrinjve, dhe u dha edhe atyre qė qenė me tė?``. 


27

  Pastaj u tha atyre: ``E shtuna ėshtė bėrė pėr njeriun dhe jo njeriu pėr tė shtunėn. 


28

  Prandaj Biri i njeriut ėshtė zot edhe i sė shtunės``. 


Marku 3

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: