Albanian Bible

Marku 14

Marku

Return to Index

Chapter 15

1

  Dhe herėt nė mėngjes krerėt e priftėrinjve me pleqtė, skribėt dhe gjithė sinedrit bėnin kėshill, e lidhėn Jezusin e ēuan jashtė e ia dorėzuan Pilatit. 


2

  Dhe Pilati e pyeti: ``A je ti mbreti i Judenjve?``. Dhe ai, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Ti e thua!``. 


3

  Dhe krerėt e priftėrinjve e akuzonin pėr shumė gjėra; por ai nuk pėrgjigjej aspak. 


4

  Pilati e pyeti pėrsėri, duke thėnė: ``Nuk po pėrgjigjesh fare? Shih pėr sa gjėra tė akuzojnė!``. 


5

  Por Jezusi nuk u pėrgjigj mė asgjė, aq sa Pilati mbeti i ēuditur. 


6

  Dhe nė ēdo festė ishte zakon t`u lėshohej atyre njė i burgosur, kėdo qė ata do kėrkonin. 


7

  Por ishte nė burg njė njeri qė quhej Baraba, bashkė me shokė tė tjerė rebelė, tė cilėt kishin bėrė njė vrasje gjatė njė kryengritjeje. 


8

  Dhe turma, duke bėrtitur, filloi tė kėrkojė qė tė bėnte ashtu siē kishte vepruar gjithnjė pėr ta. 


9

  Atėherė Pilati iu pėrgjigj atyre duke thėnė: ``A doni t`ju liroj mbretin e Judenjve?``. 


10

  Sepse e dinte qė krerėt e priftėrinjve ia kishin dorėzuar nga smira. 


11

  Por krerėt e priftėrinjve e nxitėn turmėn qė tė kėrkojė qė t`u lironte atyre Barabanė. 


12

  Dhe Pilati e mori pėrsėri fjalėn dhe u tha atyre: ``Ēfarė doni, pra, tė bėj me atė qė ju e quani mbret tė Judenjve?``. 


13

  Dhe ata bėrtitėn pėrsėri: ``Kryqėzoje!``. 


14

  Dhe Pilati u tha atyre: ``Po ē`tė keqe ka bėrė?``. Atėherė ata bėrtitėn edhe mė fort: ``Kryqėzoje!``. 


15

  Prandaj Pilati, duke dashur ta kėnaqė turmėn, ua lėshoi Barabanė. Dhe, mbasi e fshikulluan Jezusin, ua dorėzoi atyre qė tė kryqėzohej. 


16

  Atėherė ushtarėt e ēuan Jezusin nė oborrin e brendshėm domėthėnė nė pretorium, dhe mblodhėn gjithė kohortėn. 


17

  E veshėn nė purpur dhe, si thurėn njė kurorė me ferra, ia vunė mbi krye. 


18

  Pastaj nisėn ta pėrshėndesin duke i thėnė: ``Tungjatjeta, o mbret i Judenjve!``. 


19

  Dhe e goditnin nė krye me njė kallam, e pėshtynin dhe, duke u gjunjėzuar pėrpara tij, e adhuronin. 


20

  Pasi e tallėn, ia hoqen purpurėn, e veshėn me rrobat e tij dhe e nxorėn jashtė pėr ta kryqėzuar. 


21

  Ata e detyruan njė kalimtar, njė farė Simoni nga Kirena qė kthehej nga ara, babai i Aleksandrit dhe i Rufit, qė ta mbante kryqin e tij. 


22

  Pastaj e ēuan Jezusin nė vendin tė quajtur Golgota, qė do tė thotė: "Vendi i Kafkės". 


23

  I dhanė tė pijė verė tė pėrzier me mirrė, por ai nuk e mori. 


24

  Dhe, pasi e kryqėzuan, i ndanė rrobat e tij duke hedhur short, pėr tė ditur ēfarė do t`i binte secilit. 


25

  Ishte ora e tretė kur e kryqėzuan. 


26

  Dhe mbishkrimi qė tregonte shkakun e dėnimit, i cili ishte vėnė pėrmbi tė, thoshte: "Mbreti i Judenjve". 


27

  Bashkė me tė kryqėzuan edhe dy vjedhės, njėrin nė tė djathtėn e tij dhe tjetrin nė tė majtėn e tij. 


28

  Kėshtu u pėrmbush Shkrimi qė thotė: ``Ai u pėrfshi ndėr keqbėrėsit``. 


29

  Dhe ata qė kalonin aty afėr e fyenin, duke tundur kokėn, dhe duke thėnė: ``Hej, ti qė e shkatėrron tempullin dhe e rindėrton nė tre ditė, 


30

  shpėto veten tėnde dhe zbrit nga kryqi!``. 


31

  Po ashtu edhe krerėt e priftėrinjve me skribėt, duke e tallur, i thoshnin njeri tjetrit: ``Tė tjerėt i shpėtoi, por veten s`mund ta shpėtojė. 


32

  Krishti, mbreti i Izraelit, le tė zbresė tani nga kryqi qė ta shohim dhe ta besojmė``. Edhe ata qė ishin kryqėzuar bashkė me tė, e fyenin atė. 


33

  Pastaj, kur erdhi e gjashta orė, errėsira e mbuloi gjithė vendin deri nė tė nėntėn orė. 


34

  Dhe nė tė nėntėn orė Jezusi bėrtiti me zė tė lartė: ``Eloi, Eloi; lama sabaktani?``, qė e pėrkthyer do tė thotė: ``Perėndia im, Perėndia im, pėrse mė ke braktisur?``. 


35

  Dhe disa nga tė pranishmit, kur e dėgjuan, thoshnin: ``Ja, ai po thėrret Elian!``. 


36

  Atėherė njė prej tyre erdhi me vrap, e zhyti njė sfungjer nė uthull dhe, mbasi e vuri nė njė kallam, ia dha tė pijė, duke thėnė: ``Lėreni; tė shohim nėse vjen Elia qė ta zbresė poshtė``. 


37

  Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn. 


38

  Atėherė veli i tempullit u ēa mė dysh nga maja deri nė fund. 


39

  Dhe centurioni qė qėndronte pėrballė Jezusit, kur pa se, pasi Jezusi bėrtiti ashtu, kishte dhėnė shpirt, tha: ``Me tė vėrtetė ky njeri ishte Biri i Perėndisė!``. 


40

  Aty ishin gjithashtu edhe gra qė shikonin nga larg; midis tyre ishin Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Jakobit tė vogėl tė Joses dhe Salomeja, 


41

  tė cilat e kishin ndjekur dhe i kishin shėrbyer kur ishte nė Galile; dhe kishte edhe shumė tė tjera qė ishin ngjitur bashkė me tė nė Jeruzalem. 


42

  Pastaj, u afrua tashmė mbrėmja, sepse ishte Pėrgatitja, domethėnė vigjilja e sė shtunės, 


43

  Jozefi nga Arimatea, njė kėshilltar i respektuar, i cili priste edhe ai mbretėrinė e Perėndisė, me guxim hyri te Pilati dhe kėrkoi trupin e Jezusit. 


44

  Dhe Pilati u ēudit qė tashmė kishte vdekur. Dhe thirri centurionin dhe e pyeti nėse kishte vdekur prej shumė kohe. 


45

  Dhe si u sigurua nga centurioni, ia la trupin Jozefit. 


46

  Ky, mbasi bleu njė ēarēaf, e zbriti Jezusin nga kryqi, e mbėshtolli nė ēarēaf dhe e vuri nė njė varr qė ishte hapur nė shkėmb; pastaj rrokullisi njė gur para hyrjes sė varrit. 


47

  Dhe Maria Magdalena dhe Maria, nėna e Joses, vėrenin ku e vunė. 


Marku 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: